NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

História

História tohto športu vychádza pravdepodobne z obdobia prvých rokov vzniku rugby a futbalu. Obidva tieto športy sa objavili v Anglicku v polovici deväťnásteho storočia a ich spoločným prvkom je lopta, ktorú je treba kopnúť na bránu alebo ponad/za čiaru. Onedlho sa tieto športy dostali aj za "veľkú mláku" , najmä rugby sa začalo hrať v tom období aj na školách a univerzitách v Spojených štátoch.

Americký futbal sa vyvinul práve z neho po úprave viacerých hlavných pravidiel, ktoré spracoval a zaviedol Walter Camp. Dnes je práve on považovaný za “otca“ amerického futbalu. Medzi týmito hlavnými zmenami bolo napríklad uvedenie pojmu (z ang.) "line of scrimmage" , čo by sa dalo voľne preložiť čiara zrážky. Myslí sa ňou pomyselná čiara, na ktorej je položená lopta pred každou rozohrávkou a na ktorej z obidvoch strán stoja prikrčení hráči. Ďalším novým výrazom bol "down" , tj. časový úsek, počas ktorého sa hrá (čas po rozohratí až do prerušenia; pokus). Ku koncu deväťnásteho storočia až začiatkom dvadsiateho sa pravidlá na základe návrhov školských trénerov (Eddie Cochems, Amos Alonzo Stagg, Knute Rockne, a Glenn "Pop" Warner) znova rozvinuli. Pribudol pojem "forward pass", čo je vlastne prihrávka dopredu (od quaterbacka). Dovtedy sa prihrávalo najmä dozadu podobne ako v rugby.

prvy zapas skutocne ihrisko

Popularita tohto športu prudko narastala najmä v prvej polovici dvadsiateho storočia, kedy sa hrával na množstve nových a nových škôl. Vznikali univerzitné tímy, ktoré lákali čoraz viac divákov.

Pôvod profesionálneho hrania vychádza z roku 1892, kedy hráč William "Pudge" Heffelfinger podpísal zmluvu na 500 dolárov s klubom Allegheny v Pennsylvánii na zápas proti Pittsburghu. Prvá profesionálna liga vznikla onedlho v Ohaiu a prvé majstrovstvá boli v roku 1919 medzi Buffalom Prospects a Cantonom Bulldogs. O rok nato vznikla Asociácia amerického futbalu a o dva roky neskôr sa zmenilo meno ligy na Národná futbalová liga (NFL). Stala sa hlavnou ligou tohto športu a popularita narastalo až do majstrovstiev ligy roku 1958. Toto finále medzi Baltimorom a New Yorkom je považované za najlepší zápas všetkých čias (pravdepodobne nie kvôli výslednému skóre, ale nastolila veľký boom populárnosti). V roku 1960 vznikla konkurenčná liga AFC – americká futbalová liga. Tlakom verejnosti došlo k zlúčeniu týchto líg do jednej, pričom sa ponechal názov NFL a k vzniku spoločného finále – Super Bowlu, čo je každoročne najsledovanejšia udalosť v Amerike.


Aký je Váš vzťah k amerikému futbalu?
Profesionálny

34%
Nadšenec

42%
Amatérsky

12%
Úplný laik

10%
Počet hlasov: 262
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX