NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

Super Bowl

Super Bowl je finálovým zápasom NFL ligy hrajúcim sa pravidelne v druhom mesiaci roka. Prvýkrát sa hral v roku 1967 ako finále medzi víťazom Americkej futbalovej ligy (AFL, dnes AFC konferencia) a Národnej futbalovej ligy (NFL, dnes NFC, pre viac pozri sekciu História).

lombardiho trofejNa označenie každého ročníka sa používajú rímske číslice. Poslednú sezónu 2009, ukončil Super Bowl XLIV, ktorý sa hral 7. februára 2010 v Miami. Jeho víťaz získa prestížnu Lombardiho trofej, čo je v tomto športe obdoba Stanleyho pohára z NHL. V deň, kedy sa hrá, je ako keby národný sviatok pre celé Spojené štáty a keďže to je nedeľa, zvykne sa pre tento deň používať názov Super Bowl Sunday. Za oceánom to je po Dni vďakyvzdania druhý najväčší deň spotreby jedla a v posledných rokoch najsledovanejší prenos v TV.

loga super bowluPosledný Super Bowl sa v USA stal najsledovanejším televíznym program v ich doterajšej histórii s viac ako 106,5 milióna divákmi. Vďaka týmto číslam je to aj najdrahší reklamný čas v roku. Kvôli tomu si počas neho reklamu zaplatia a špeciálne naň natočia len veľké spoločnosti. Ako výsledok, sa pozorovanie týchto reklám stalo neoddeliteľnou tradíciou. Pre zaujímavosť tridsať sekúnd trvajúca reklama stojí vyše troch miliónov dolárov. Ďalšou, už tradičnou súčasťou Super Bowlu je sprievodný program a polčasová show, na ktorej vystupujú rôzny známy speváci a kapely.

Na usporiadanie tohto vyvrcholenia sezóny najpopulárnejšieho športu v zámorí sú kladené patričné nároky. Môže ho hosťovať len mesto so štadiónom s kapacitou nad 65 000 divákov, s minimálnou februárovou teplotou nad 10°C a samozrejme s potrebnými reklamnými priestormi, bohatou hotelovou kapacitou atď. Preto ho doteraz najčastejšie usporadúvali mestá ako New Orleans, Miami, Los Angeles. Nikdy sa ho nezúčastnil domáci tím.

Pre Američanov, ale aj Kanaďanov je to čas, kedy sa spolu so svojimi blízkymi v teple svojho domova bavia a fandia. Američania preň majú v ich kultúre silné nacionalistické cítenia. Nezáleží kto vyhrá, sledujú ho vo všetkých mestách.

Medzi doteraz najúspešnejších víťazov Super Bowlu patria tímy: Pittsburgh Steelers (6x víťaz), Dallas Cowboys (5x), San Francisco (5x) a sedemnásť ďalších tímov vyhralo aspoň jeden raz.

prvy zapas skutocne ihrisko

Aký je Váš vzťah k amerikému futbalu?
Profesionálny

34%
Nadšenec

42%
Amatérsky

12%
Úplný laik

10%
Počet hlasov: 262
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX