NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

Pravidlá amerického futbalu

Už v sekcii NFL a Super Bowlu je spomenuté, aký význam má tento šport pre Američanov.

Cieľ tejto hry a prostriedky akými sa k nemu tímy snažia prepracovať sa diametrálne líšia od ostatných kolektívnych športov. Ľudia si ho často mýlia s rugby, ktoré je nesmierne populárne v Anglicku, Austrálii, Juhoafrickej republike a iných krajinách. Rugby je ale z určitého hľadiska bližšie k nášmu futbalu. Hrací čas sa v ňom tak často neprerušuje; ihrisko nie je tak husto rozdelené čiarami; vhadzuje sa, ak sa lopta dostane mimo hraciu plochu; väčšina tímu zostáva celý čas na ihrisku; hráči majú len skromné chrániče a neustále si nahrávajú, či už kopnutím alebo hodením (len dozadu). Podobnosť s americkým futbalom je ale v tom, že lopta má podobný "šiškovitý tvar", hrá sa tu veľmi tvrdo - kontaktne a na ihrisku sa nachádzajú podobné bránky. Viacerí významní ľudia charakterizovali americký futbal nielen ako všedný šport, ale priam ako vojnu medzi dvoma tímami. Kde tréner je generál, ktorý velí svojmu vojsku a snaží sa rôznymi zavádzacími manévrami dostať na druhú stranu k súperovi, ktorý sa mu v tom snaží zo všetkých síl zabrániť. Aj ihrisko je rozdelené na územia, aby bolo lepšie vidieť mieru momentálneho prieniku na územie súpera.

Keďže tento šport sa v týchto končinách len pomaly šíri, tak sa ešte nedajú zohnať oficiálne preložené pravidlá. Z toho vyplýva, že množstvo špeciálnych výrazov sa ani neprekladá, ale použité sú aj tu. Preto sa aj po celom tomto webe môžete stretnúť s takýmito výrazmi, no ich významy sú vždy uvedené pri nich, v zátvorke.

Sekcia pravidiel je rozdelená do troch oblastí: hra, lopta a pozície. Každá oblasť je podrobne rozobraná a písaná tak, aby bola ľahko pochopiteľná aj pre tých, ktorí sa športom nevenujú. Pravidlám hry, počtu hráčov, rozmerom a časovaniu je venovaná prvá sekcia. Ďalšia sekcia je venovaná popisu lopty, s ktorou sa tento šport hrá, výstroji akú hráči používajú a ostatným doplnkom. Posledná sekcia rozoberá úlohy, postavenia a názvy jednotlivých pozícii hráčov amerického futbalu.


Ako sa Vám páči tento web?
Fantastický

33%
Výborný

13%
Dobrý

24%
Obyčajný

5%
Slabý

19%
Počet hlasov: 336
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX