NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

Lopta

vzhlad lopty nfls akou sa v americkom futbale hrá, má v priereze tvar elipsy s takmer špicatými koncami. Jej tvar je dôležitý na to, aby sa dala prudko, vrhnutím prihrať. Je dlhá približne 28 cm a má 56 cm po obvode v jej strede. Povrch je zvyčajne potiahnutý kožou (podmienka v profesionálnych zápasoch), ale používa sa aj guma alebo plastové materiály. Koža býva hnedá, stužená, vyrazená špeciálnym protišmykľavým povrchom, aby sa lopta ľahšie chytala aj v zlom počasí. V minulosti sa hrávalo aj s bielou loptou, najmä v noci, ale od toho sa upustilo vďaka dostatočnému osvetleniu. Je zošitá zo štyroch kožených častí. Pri výrobe sa do nej vyrazia otvory pre našitie gumenej časti slúžiacej na jej lepšie držanie, najmä pre quaterbacka, ktorý ju hádže najčastejšie. Jej váha by mala byť v rozmedzí 397 až 425 g a tlak 86 až 93 kPa.

Zaujímavosťou je, že v NFL by mal mať každý klub dve hodiny pred zápasom prichystaných a rozhodcom skontrolovaných 36 lôpt. Ďalších 12 by malo byť zabalených v debni priamo od výrobcu a dve hodiny pred zápasom otvorených, označených písmenom „K“ a použitých len na kopy.

Domácky je lopta nazývaná aj „šiška“. Za najkvalitnejšie sa považujú modely od firmy Wilson, ktorá je už desaťročia oficiálnym výrobcom lôpt pre NFL a jediná ich vyrába priamo v USA. Medzi ďalších výrobcov patria spoločnosti Nike, Reebok a AFK.

Výstroj

Nakoľko je americký futbal veľmi kontaktný a tvrdý šport, hráči potrebujú byť dostatočne chránení od zranení. Jednotlivé výstroje hráčov sa skladajú z viacerých častí. Pričom niektoré sú povinné, iné zasa doplnkové a ich použitie závisí čisto na hráčovi.

Najdôležitejšou časťou výbavy je prilba, ktorá sa skladá z plastového puzdra, vnútornej mäkkej výplne, kovovej mriežky rôznych tvarov (závisí od pozície hráča) a chrániča brady. Ďalšou povinnou časťou výbavy je chránič zubov (podobne ako v hokeji). vzhlad lopty nfl Ďalej to je chránič ramien, ktorý je spolu s prilbou najvýraznejším prvkom výstroje hráča. Už len podľa neho je na prvý pohľad jasný rozdiel medzi hráčom amerického futbalu a hráčom rugby (tí nemajú žiadne výrazné chrániče). Tento chránič ramien je skvelým pomocníkom v ochrane ramien, hrudníka a lopatiek. Vyrobený je z kvalitného plastu s mäkkou vnútornou výplňou a pružnými upevňovacími pásmi. Takisto sa ho vyrába viacero druhov podľa pozície hráča v hre. Dá sa kombinovať s doplnkovými chráničmi krku, bedier, bokov, chrbta atď.

Ďalšími povinnými prvkami sú chrániče kostrče, bokov, stehien a kolien (bývajú súčasťou nohavíc). Končatiny si hráči chránia neoprénovými, či textilnými chráničmi dlaní, lakťov, predlaktí a kolien. Povinná je samozrejme aj futbalová obuv, namiesto špeciálnej sa ale dajú použiť aj kopačky z iných športov. Pravidla kladú veľký dôraz na materiál (použiť sa smie len umelá hmota) a veľkosť štuplíkov kopačiek.

Po prvých kontaktoch s protihráčom, či prudko hodenou loptou sa väčšina hráčov rozhodne pre futbalové rukavice. Znova existuje viacero druhov rukavíc podľa postavenia hráča.

Ďalšou časťou výbavy je samozrejme dres. Kvalitný dres s dlhšou životnosťou, musí byť originál. Nohavice pre americký futbal sú elastické, polyesterové alebo nylonové s vačkami pre chrániče pod kolená alebo už s všitými chráničmi.

prilba chranic hrude rukavice kopacky

Ako je podľa Vás napísaná sekcia Pravidiel?
Veľmi zrozumiteľne

84%
Dajú sa pochopiť

10%
Neprehľadne

3%
Počet hlasov: 153
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX