NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

Americký futbal v Čechách

V Českej republike je americký futbal výrazne lepšie rozvinutý ako na Slovensku. Svedčí o tom oficiálna liga tohto športu, v ktorej sa v súčasnosti zúčastňuje osem tímov. Celému športu predsedá Česká Asociace Amerického Fotbalu. Jej cieľom je organizácia amerického futbalu a všetkých jeho foriem na území ČR. Spravuje mužskú ligu - ČLAF a juniorskú ligu - ČJLAF.

Hrá sa podľa pravidiel NCAA (univerzitná americká liga) a sezóna má nasledovný priebeh. V základnej časti sa stretne každý s každým jeden raz, buď doma alebo u hostí (s prihliadnutím na čo najrovnomernejšie cestové náklady pre jednotlivých účastníkov). Po odohratí všetkých zápasov základnej časti sa vytvorí konečné poradie na základe počtu získaných bodov (víťazstvo 2 body, prehra 0). Prvé dva tímy sú nasadené priamo do semifinále, v štvrťfinále sa stretne 3. tím so 6. a 4. s 5. Víťazi štvrťfinálových zápasov postúpia do semifinále, pričom víťaz základnej časti sa v semifinále stretne s tímom, ktorý sa umiestnil po základnej časti horšie. Všetky zápasy play-off sa hrajú na jedno víťazné stretnutie, pričom výhodu domáceho prostredia má tím, ktorý skončí na lepšom mieste po základnej časti. Finále býva označované rímskou číslicou podľa ročníka a názvom Bowl. Ten posledný bol XVI. Bowl.

České kluby amerikého futbalu:

alligators logoBrno Alligators

Sem pride info a foto o klube. Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube. Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.

Budweis Hellboys logoBudweis Hellboys

klub funguje od novembra 2007. Sezóna 2009 bola jeho prvou v Českej lige, kde hráči zbierali prvé skúsenosti a podľa toho aj dopadla.

V súčasnej dobe sa tím pripravujeme na sezónu B skupiny ligy, ktorá je určená týmom hrajúcim “sedmičkový“ futbal po vzore amerického Arena Football. K tomuto kroku klub pristúpil z dôvodu nedostatku hráčov pre klasický veľký futbal (jedenásť hráčov).

Najväčším doterajším úspechom bolo pre tím tretie miesto na tohtoročnom turnaji Happy Crash Bowl v meste Znojmo a za úspech považuje aj odchovanie hráča Vojtěcha Svobody, ktorý následne prestúpil do najúspešnejšieho klubu v ČR - Prague Panthers a nastúpil aj na Majstrovstvá Európy, odkiaľ si domov priviezol bronzovú medailu z B skupiny.

panthers panthers

havirov devils logoHavířov Devils

Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube. Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.

liberec highlanders logoLiberec Highlanders

Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube. Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.

pardubice stallions logoPardubice Stalions

Vznikli oficiálne v roku 2003. Snahy o založenie tímu, ktorý by hral českú ligu, boli však už od roku 2000. Partia chalanov zo základnej školy (Šimon Hradnej, Jan Kakos a Pavel Řežábek) sa snažila o jeho vznik. Vtedy sa ich malý klub, ktorý trénoval bez výstroja v parku volal Pardubice Pirates. Našťastie sa im dostalo podpory ako od českých tímov, tak aj zo zahraničia. Tréner tímu Prague Lions Martin Kocián ponúkol pár rád a tréneri ďalšieho pražského tímu Prague Panthers Nikita Maximov a Vlasta Tománek pomohli s prvým náborom a pozvali hráčov Pirates na tréningový camp Panterov. Na konci roka 2002 nadviazal tím spoluprácu s sponzorskou organizáciou COI, ktorá dodala výstroje a s bývalým hráčom Prague Panthers Jaroslavom Bojarským, ktorý sa stal jedným zo zakladateľov tímu.

Rok 2004 znamenal pre pardubický tím prvú účasť v lige medzi seniormi, ale v nej ako nováčik neprekvapil, ale ani nesklamal. Tím skončil predposledný. Juniori v roku 2004 nedostali šancu hrať kvôli nedostatku financií. ČLAF v roku 2005 prešla drobnými zmenami a bola rozdelená na dve divízie (A a B), Stallions kvôli predchádzajúcim výsledkom hrali v divízii B. V druhom roku svojho pôsobenia medzi seniormi skončili predposledný, keď porazili nováčika z Liberca. Juniorská liga 2005 skončila sklamaním, tím plný talentovaných hráčov prehral nešťastne v priamom súboji o play-off s Brnom Alligators.

Pardubice Stallions sa každú sezónu snažili o plnohodnotnú účasť v lige, čo klub dokazoval ďalšími štartmi až do roku 2008. V roku 2009 sa z dôvodov nedostatku hráčov a financií nezúčastnil ligovej sezóny. Pracoval na fyzickom a hernom prejave a zúčastnil sa viacerých "sedmičkových" turnajov, v ktorých sa mal pozitívne výsledky.

stallions stallions

pilsen patriots logoPilsen Patriots

Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube. Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.

praha lions logoPrague Lions

Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube. Sem pride info a foto o klube.Sem pride info a foto o klube.

praha panthers logoPrague Panthers

Vznikli v roku 1991. Prvé zápasy sa hrali ešte bez potrebnej výstroje a pripomínali skôr rugby ako americký futbal. V lete roku 1992 sa kúpilo príslušenstvo. Na prvé víťazstvo museli Panthers čakať do roku 1993. V ten istý roku vyhrali aj prvýkrát v zahraničí, porazili Passau Red Wolves 18:0. V roku 1994 sa začala písať história Českej ligy amerického futbalu. Prvého ročníka sa zúčastnili tímy Brno Alligators a Ostrava Cobras a dva pražské kluby. Panthers tento prvý ročník vyhrali. V tomto roku sa Panteři tiež zohrali dva zápasy súťaže German Bowl Ost. V nasledujúcom roku opäť dobili titul a vo finále German Bowl Ost porazili tím Leipzig Lions.

panthers

Horkosť porážky v českej lige spoznali až v roku 1997, keď prehrali súboj o titul s Ostrava Steelers 20:32. Ani v ďalšom roku nedosiahli Panthers na titul a podlahli po 5-tich rokoch nečakane, pražskému mestskému rivalovi Prague Lions 8:29. V roku 1999 sa prvýkrát zúčastnili Champions League. V prvom kole sa stretli s favorizovaným tímom 1. Nemeckej ligy Russelsheim Razorbacks, ktorý prekvapivo porazili 26:21 a postúpili tak do štvrťfinále tejto prestížnej súťaže. V semifinále ale prehrali. V nasledujúcej sezóne sa Panteri opäť zúčastnili Ligy majstrov, no nepodarilo sa im ani raz zvíťaziť a z ich skupiny nakoniec postúpil tím Bergamo Lions - neskorší víťaz celého turnaja. V tomto roku dobyli opäť Domovský titul a vo veľmi vyrovnanom zápase porazili Lions 15:13.

panthers V roku 2001 nenastúpili do Champions league, ale dosiahli šiesty titul majstra Českej republiky. V roku 2002 znova skúsili Champions League, ale znova nepostúpili zo skupiny. V Českej lige sa v semifinále stretli s Lions. Oba celky boli posilnené hráčmi z USA. Vyhrali a postúpili opäť do finále. V ňom nastúpili rovnako ako vlani proti Alligátorom z Brna a získali siedmy titul majstra. V ďalších rokoch sa už Pantheri nezúčastnili európskej súťaže. V sezóne 2003 získali posledný titul pred trojročným obdobím panovania Lions. V sezóne 2006 sa nedostali prvýkrát v histórii ani do finále Českej ligy a podľahli v semifinále Monarchs z Bratislavy. V roku 2007 sa Pantherom podarilo získať profesionálneho trénera z USA. Po 4 rokoch konečne vyhrali základnú časť ligy a dostali sa až do finále, kde porazili Lions.

V roku 2008 sa vrátili do európskej súťaže. Postúpili do semifinále v Berlíne, kde prehrali. V českej lige ale znova vyhrali. O rok nato postúpili v EFAFe do finále, kde porazili Thonon Black Panthers (z Francúzska). Pohár EFAF je niečo ako futbalový Pohár UEFA. To, či sa Pantheri pustia do elitnej ligy EFL o pohár Eurobowl, je vecou financii.

panthers panthers

bobcats logoPříbram Bobcats

Tím založil v roku 1995 bývalý hráč Prague Panthers Martin Dlouhý. Niekoľko nadšencov sa v obci Sedlčany zoznamuje s pravidlami a začínajú trénovať. Tím sa nazýva Rams. V roku 1996 sa tím presúva do Příbramu, kde usporadúva nábor a zúčastňuje sa 3. ročníka ČLAF.

V nasledujúcich sezónach tím riešil viacero problémov (nedostatok hráčov i financii, zmena trénerov), ale zakaždým pokračoval v lige. V roku 2000 ich trénoval hráč Martin Vobořil, ktorý mal za sebou skúsenosti z Prague Lions a nemeckej ligy. O rok neskôr došlo opäť k zmene trénera, prišiel Chris Nielsen, ktorý tu v Čechách žije a podniká. Má bohaté skúsenosti. Tím ožil a do ligy vstupíl s veľkými ambíciami. Dostal sa do playoff, kde vzápätí vypadol prehrou s Havířov na ich ihrisku. Došlo ku kríze a klub chcel problémy s rozhodcami riešiť založením novej ligy. Nakoniec sa ale dohodol, že všetko ostane pri starom.

V novej sezóne sa usporiadal nábor. Tá mala byť v znamení Bobcats. Tímové rady rozšírili skúsení hráči z USA: N. Bonilla, T. Semanchick, P. Cole, J. Bertuck, M. Filbert, M. Seedborg a R. Jolymore. Z Panthers prestúpil Milan Furst a bol asi prvým českým hráčom, ktorý mal profi zmluvu a na jej základe boli dohodnuté podmienky prestupu. Po prvýkrát v klubovej histórii porazili oba pražské kluby na svojom ihrisku a najmä porážka Panthers zavírila do tej doby vcelku kľudným podnebím súťaže. Nastalo obdobie sporov, na konci ktorého si to nakoniec odniesol tím Bobcats. Zlý koniec sezóny mal veľký vplyv na vnútorné vzťahy tímu. Sezóna 2003 je ale novou šancou. Aj keď rozpad tímu po búrlivom odchode C. Nielsena a jeho niekoľkých prívržencov narušil stabilitu, tím vedel, že sa musí vzchopiť. Čakala ho jedna z kľúčových sezón v histórii klubu. Nanešťastie získal posledné miesto v tabuľke. V tejto sezóne prvýkrát začali hrať aj juniorskú súťaž. Tím sa dostal až do semifinále, kde podľahol Prahe Lions.

V súčasnosti je tím pravidelným účastníkom ligy.

bobcats bobcats

Ste hráčom, fanúšikom akého klubu?
Slovenského klubu

81%
Českého klubu

10%
Iného EU klubu

6%
Počet hlasov: 159
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX