NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

Americký futbal na Slovensku

Na území Slovenskej republiky v súčasnosti pôsobí šesť klubov. Zatiaľ tu nieje žiadna organizovaná liga, čo ale tímom nebráni v spoločných zápasoch. Všetky stretnutia sú tak len čisto priateľské a v rámci vzájomného si merania síl. Kluby cestujú aj na rôzne turnaje, hlavne do Českej Republiky. Zakladateľ amerického futbalu v SR je Ľ.Gálka, ktorý ho sem priniesol, keď natrafil na leták rakúskeho zväzu, už pred tým však americký futbal sledoval v televízii. Prvý spoločný zápas sa hral v júni 2001, kedy sa spoločne stretli tímy Bratislavy a Nitry. Zúčastnili sa ho aj zástupcovia športu ministerstva školstva a médii. Pretože si pravidlá tohto športu vyžadujú množstvo hráčov, tímy majú stále otvorené dvere pre všetkých záujemcov.

V susednej Českej republike sa už vyše desaťročie hrá liga amerického futbalu. Je tam viac tímov a aj lepšie podmienky, čo ale samozrejme logicky zodpovedá dvojnásobnej veľkosti krajiny. Doposiaľ túto ligu hrali iba dva slovenské tímy - Bratislava Monarchs a Nitra Knights. V poslednom období, sa ale priblížil vznik SZAF (Slovenského zväzu amerického futbalu) a prekonzultovali sa upravené pravidlá, aby sa mohla začať hrať aj miniliga "7 na 7", tj. z pôvodných jedenásť hráčov bude na ihrisku len sedem. To umožní menším tímom zapojiť sa do ligovej súťaže a dôjde k zahájeniu slovenskej ligy. Preto v blízkom období možno očakávať ešte výraznejší nárast popularity amerického futbalu v našich končinách.

Termíny zápasov pre slovenskú ligu amerického futbalu 2010.

Slovenské kluby amerikého futbalu:

monarchs logoBratislava Monarchs

Je prvý slovenský klub amerického futbalu. Vznikal na prelome rokov 1995 a 1996. Pri jeho zrode stál Ľ.Gálka a vedenie Rakúskeho zväzu amerického futbalu, ktorého funkcionári prejavili záujem vybudovať takéto mužstvo aj u nás. Prvé nábory prebiehali asi tým spôsobom, že sa všetci učili všetko. Americký futbal poznal každý nanajvýš z televízie, príp. z filmov a prevládala predstava, že je to akási zle organizovaná bitka, v ktorej si príde na svoje ten, kto chce druhému čo najviac ublížiť, a v ktorej nie je núdza o vážne zranenia.

Prvý zápas hrali v roku 1996 proti mužstvu A1 Union Rangers, ktoré bolo zložené z rakúskych futbalových veteránov a posilnené niekoľkými aktívnymi hráčmi. Bratislavským "nadšencom" predviedlo americký futbal v jeho plnej sile i kráse. O rok neskôr vstúpili do Českej ligy. Prvým súperom im boli Prague Lions. V tomto zápasase prvý raz skórovali - famóznym 52-yardovým field goalom, ktorý ešte odvtedy po rokoch nebol prekonaný. Prvé víťazstvo ale prišlo až v zápase proti Plzeň Bulldogs, s ktorými sa stretli doma v Bratislave. Súpera "rozdrvili" 35:0 a to krajšie víťazstvo to bolo, lebo ten zápas bol historicky prvým na Slovensku.

V roku 2003 vznikol aj juniorský tím, ktorý sa takisto stal účastníkom českej ligy. Sezóna 2007 bola však pre mužskí tím v českej lige posledná. Po sezóne 2007 sa členovia tímu z Bratislavy rozhodli, že Českú ligu už nebudú hrať. Oslovilo ich vedenie CEFL (Central European Football League)a Monarchs sa predstavili v spoločnej medzinárodnej lige s Maďarmi, Rakúšanmi, Slovincami, Srbmi a Chorvátmi. Trénera Ľudovíta Gálku vystriedal Milan Múdry, ktorý pôsobil aj ako hráč a stal sa aj prezidentom klubu. Od tohto momentu však v tíme nastali zmeny, starší a skúsení hráči už nedokázali zladiť svoje pracovné povinnosti s tréningovou morálkou, nastali problémy so sponzormi i obavy nad stratou domáceho ihriska. Veľa hráčov odišlo a tak v sezóne 2009 po prvý raz od vzniku klubu seniori nehrali súťaž. V súčasnosti hrajú Monarchovia znova aj seniroskú ligu.

monarchs monarchs monarchs

knights logoNitra Knights

Je mladé mužstvo amerického futbalu, ktoré vzniklo pod Zoboromv roku 1997. Sem pride info o klube.

knights knights

smolenice logoSmolenice Eagles

Klub neoficiálne vznikol v druhom mesiaci roka 2008. Oficiálne až na jeseň roka 2009. Klubové farby sú oranžová, čierna a ako doplňnková strieborná. Nakoľko je tím veľmi mladý ich úspechy sú zatiaľ nevýrazné. Za taký prvý výrazný úspech možno považovať výhru nad Trutnov Rangers 6:0. Celkovo je úspechom ale vybudovanie tímu amerického futbalu v obci Smolenice, ktorá má cca 3000 obyvateľov. Najbližšími cieľmi klubu sú: účasť v slovenskej lige 7/7 v roku 2010, stabilizácia a doplnenie tímu (hráčmi od 17 - 35 rokov) a práca s mládežou (10 - 17 rokov) formou bezkontaktného "flag" futbalu.

Citácia predsedu Ivana Labudu o vzniku klubu:

"Prvá myšlienka o vytvorení klubu amerického futbalu v Smoleniciach (cca 3000 obyvateľov) bola v mojej hlave už veľmi dávno, ale stále vyzerala ako príliš nereálna, keďže problémy zo zložením tímu mali neporovnateľne väčšie mestá. Odhodlanie prišlo až v roku 2008 keď som končil s americkým futbalom v Nitre. Najhoršie však bolo, že som v Smoleniciach takmer nikoho nepoznal. Porozhadzoval som po obci pár plagátov na nábor (prišiel 1 človek). Bolo tomu tak asi 2 mesiace. Potom sa to trochu rozbehlo a na jeseň nás už bolo 8. Dohodli sme si preto náš prvý priateľský zápas bez výstroje proti Nitre ... December 2008 – Prvý kontakt, prvé výstroje Kúpili sme si prvé 2 výstroje a zaokrúhlili počet na 10 ľudí. Začal prvý kontakt ... Na jar 2009 sa ačal menší futbalový boom, pribudlo viacero nových ľudí, začali sa vo väčšom nakupovať výstroje, skvalitnili sa tréningy. Už to nebolo iba o kondičke a základnej technike bez kontaktu. Už to boli normálne tréningy amerického futbalu. Vyvrcholilo to priateľským zápasom v Topoľčanoch. Avšak onedlho potom nastal opäť útlm. V septemberi sme organizovali prvýkrát domáci turnaj v americkom futbale na ktorom sa zúčastnili tímy Nitra Knights, Topoľčany Kings, Šumperk Dietos (CZ) a my Smolenice Eagles. Škoda len, že práve v tomto čase sme mali hráčsky útlm, a boli sme v kríze. V novemberi sa to našťastie opäť rozbehlo a sezónu sme ukončili priateľským turnajom v Znojme. Tu sme si zmerali sily s tímami Liberec Highlanders ( „A“ a „B“) a domácim Znojmom Knights. Konečne po sérii prehier sme sa dočkali bodového úspechu keď sme remizovali 2 z 3 zápasov. Rok 2010 - Odohrali sme oficiálny veľký halový turnaj v Znojme kde sme skončili 5 zo 7. Ale najdôležitejšie pre nás bolo najmä víťazstvo na tímom Trutnov Rangers (6:0). ... Teraz nás čaká mimoriadne náročný rok ktorý nás preverí po každej stránke. Ideme hrať Slovenskú ligu amerického futbalu 7 na 7.
Poďakovanie za podporu a pomoc patrí najmä obci Smolenice, ZŠ Smolenice, tímu Nitra Knights, a tiež chalanom z klubu Bratislava Monarchs a všetkým, ktorí akýmkoľvek pomáhajú a podporujú náš klub Smolenice Eagles, a v neposlednom rade aj našim fanúšikom."

eagles eagles

kings logoTopolčany Kings

Klub sa začal vytvárať z nadšenia ľudí z Topoľčian pre tento šport. Zo zábavy sa stal koníček a z neho sa stala súčasť ich života. Neoficiálne sa klub sformoval v lete v roku 2007, postupom času sa náš prístup stával viac serióznym. Dňa 22.11.2009 sa datuje oficiálny vznik klubu Topoľčany Kings, keď jeho registráciu potvrdilo Ministerstvo vnútra SR. Od vzniku sa stihli zúčastnit viacerých zápasov a turnajov.

Boli účastníkmi na turnaji amerického futbalu v Českej republike, ktorý usporiadalo mesto Šumperk v roku 2009, kde sa umiestnili na druhom mieste. Rovnako boli aj účastníci turnaja v Smoleniciach v tom istom roku. V súčastnosti má klub 20 členov a stále sa rozrastá. Tréningy sú minimálne dva krát týždenne. Zdokonalujú na nich individuálne schopnosti jednotlivcov, ale aj komplexnú hernú činnost celého tímu.

V roku 2010 sa klub stáva členom Slovenského zväzu amerického futbalu (SZAF), ktorý vznikol začiatkom roku 2010. Zväz usporiadava prvú ligu amerického futbalu na Slovensku. A to formy 7na7 a klasických 11na11. Topolčany majú záujem zúčastniť sa ligy 7na7. No po rozšírení hráčskeho kádra plánujú aj vstup do SR ligy 11na11 a rovnako býť účastníkom jednej zo zahraničných líg.

kings kings

bulldogs logoTrnava Bulldogs

Klub vznikol oficiálne na jeseň 2007. No prvé neoficiálne tréningy prebiehali už v ten istý rok v marci. Spočiatku šlo iba o zábavu, potom sa prišlo s myšlienkou všetko zoficialniť. Spravil sa nábor hráčov a pomaly sa to začalo rozbiehať, aj keď pomaly ale klub smeroval stále iba vyššie a ďalej.

"Momentálne je klub v jarnej pred ligovej časti, kedy prebieha stále nábor nových hráčov, ktorých učíme americký futbal. Stálych členov pripravujeme na ligové zápasy, ktoré by mali začať v apríli. Trénuje sa hlavne taktika, zdokonaľovanie techniky a zvyšuje sa fyzička výdrž hráčov.

Čo sa tyká úspechov klubu, tak najväčším úspechom bola doposiaľ asi účasť v neoficiálnom ročníku slovenskej mini-ligy 2008. Kedy sa tejto skúšobnej ligy zúčastnili tri tímy a klubu sa podarilo umiestniť v strede na druhom mieste. Zápasy sa hrali systémom 8 hráčov proti 8, číže nešlo ani tak o pravý americky futbal ako skôr o jeho formu. Tato alternatíva sa zvolila pravé v dôsledku nedostatku hráčov zúčastnených Timov. Tuto ligu hral náš klub, Nitra Knights a Zvolen Patriots. K ďalším úspechom môžu patriť zorganizované zápasy na domácej pôde ako aj priateľský scrimmage zápas s poľským klubom Zabrze Warriors (teraz už Ruda Slaska Warriors).

Čo sa týka ambícii klubu do budúcna, tak všetko závisí od finančnej podpory klubu, čí sa podarí zohnať sponzorov alebo iné finančné príjmy potrebné pre fungovanie. Ďalej klub podporuje myšlienku vytvorenie absentujúcej organizácie na Slovensku, ktorá by tu zastrešovala americký futbal."
Radovan Urban

pitbulls pitbulls

patriots logoZvolen Patriots

Sem pride info a foto o klube.


Ste hráčom, fanúšikom akého klubu?
Slovenského klubu

81%
Českého klubu

10%
Iného EU klubu

6%
Počet hlasov: 159
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX